Aká forma podnikania je tá pravá?

Pred samotným začatím podnikania je dôležité mať jasno v tom, ako bude vaše podnikanie vyzerať a fungovať. Sú tu isté rozdiely medzi jeho formami. Podnikať môžete na Slovensku rôznymi spôsobmi. Jedným z najrozšírenejších foriem podnikania je podnikanie formou živnosti. Niekomu možno viac vyhovuje založiť si svoju vlastnú s.r.o. alebo sa rovno vrhnúť do spoločnosti akciovej. Aké sú rozdiely medzi týmito formami podnikania a ktorá je najvhodnejšou? Prinášame malé porovnanie právnych foriem podnikania v Slovenskej republike.

založenie živnosti z domu

Kým v prípade zriadenia živnosti ostáva podnikateľ – živnostník stále fyzickou osobou, v prípade založenia a.s. – akciovej spoločnosti alebo s.r.o. – spoločnosti s ručením obmedzeným je firma právnickou osobou. Tu sa teda úplne menia pravidlá. Nielen ohľadom zodpovednosti, ale aj v prípade majetkových pomerov a záväzkov. Pokým živnostník je zodpovedný za svoje podnikanie celým svojím majetkom a prípadné problémy alebo záväzky sú riešené a vyrovnané titulom predaja majetku z cieľom vyplatenia záväzku. Spoločnosť s ručením obmedzeným vystupuje ako právnická osoba. Laicky povedané – je to ako keby samotná firma bola podnikateľom. Firma ručí za svoje záväzky celým svojím majetkom.

nemusíte sa zdržovať vybavovaním s.r.o.

Kým pre vybavenie živnostenského oprávnenia je potreba podať si žiadosť a doložiť potrebné dokumenty – ako sú trvalý pobyt/ povolenie vlastníka nehnuteľnosti na použitie adresy pre zriadenie živnosti, podľa druhu živnosti doklad o vzdelaní alebo praxi v obore. Pre založenie s.r.o. potrebujete vybavovať oveľa viac administratívy. Po jej pripravení sa aj Vy musíte v mene spoločnosti vybrať na živnostenský úrad, kde podáte žiadosť o vydanie živnostenského oprávnenia pre spoločnosť. Tým to ale nekončí. Po schválení všetkých žiadostí je potrebné sa prihlásiť do Obchodného registra. Samozrejme je možné uľahčiť si administratívu, aj svoj čas. Práve preto je tu služba založenia spoločnosti na mieru, poprípade predaj ready made s.r.o.